top of page

BBK Otobüslü Bisiklet Turları

Ekim-Haziran bisiklet turu sezonu boyunca BBK olarak ayda bir kere (genelde o ayın son haftasonu) otobüslü turlar düzenlemekteyiz. Bu turların içeriğini BBK Facebook grup sayfamızda etkinliklerden takip edebilirsiniz.

Otobüslü turlarda bisikletlerimizi otobüsün bagajında ve arka sıradaki koltuklarda taşıyoruz.

Tura başlayacağımız noktada otobüslerden iniyoruz, bisikletlerimizi alıyoruz ve tur başlıyor. Turun bittiği noktada otobüs bizi bekliyor. Tekrar otobüse binip Bodrum'a dönüşe geçiyoruz. Yani turun başladığı ile bittiği nokta farklı yerler oluyor.

Kışları gün ışığı süresi az olduğu için turun olacağı pazar günü mümkün mertebe sabah erken saatte yola çıkıyoruz. Otobüs Turgutreis'ten başlayıp, tura katılacakları almaya başlıyor. Tur sonunda da ayni şekilde geri bırakıyor.

otobustur.jpg

Otobüslü turlarda ön kayıt ve erken ödeme şartı aranmaktadır. http://bit.ly/bbkotobus adresindeki ön kayıt formu doldurulur. Ön kayıt sonrası banka hesap nolarını yazan mail/SMS alacaksınız. Son ödeme tarihine kadar ücret yatırılır ve kesinleşmiş kayıtlar listesinde adınız yer alır. Tur ücreti BBK hesabına geçince ikinci bir ödeme konfirme mail/SMS i alacaksınız. Bu mail/SMS içinde yer alacak ve sadece bu tur için oluşturulacak Whatsapp grubu linkine tıklayarak katılmanız önem arz etmektedir. Lütfen unutmayın.

Daha detaylı, güncel bilgiler için ön kayıt formu başındaki, sonundaki ve kayıt sonrası çıkan maddeleri okumanızı rica ederiz.

afis1.jpg

Saygıdeğer BBK’ lı Arkadaşlar, Bisiklet Dostları, BBK Okul Bisiklet Gezi Takımı Öğrencileri ve velilerimiz

Bildiğiniz üzere BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü olarak otobüs ulaşımlı bisiklet turlarımızı önceki senelerde farklı rotalarda, coğrafyalarda, değişik ve görülmeye değer yerlerde gerçekleştiriyorduk. Harika turlar yaptık, anılarımızdan halen silinmedi ve konuşulmaya devam ediyor. Bu senede ayda bir kere, o ayın son haftası bu tarz otobüslü turlarımızı yapacağımızı duyurmuş, hali hazırda Ekim 2018 ayı için ilk BBK otobüslü bisiklet tur etkinliğini takvimimiz içine aldık.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan dolayı özellikle mazotun litre pompa fiyatı ve diğer otobüs giderleri bütçelerimizi zorlar duruma gelmiştir.

Maliyetleri düşürmek adına BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü yönetimi ve Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile protokol anlaşmasına varmıştır. Bizlere geniş bagaj hacmine sahip, ön lastikleri sökülmüş 40 bisikleti bagajında istiflenen, 46 kişilik, lüx seyahat sınıfında olan Mitsubishi Temsa – Safir marka otobüs tahsis edecekler. Maddi olarak ise her konuda destek olacaklarını ilettiler.

 

BBK Otobüslü Turlar Tahmini Katılım Ücreti

Örnek olması bakımından; 28 Ekim 2018 / Pazar günü etkinlik programımızda olan sezonun ilk BBK otobüslü bisiklet turumuzda otobüs Turgutreis’ten başlayıp Germencik/AYDIN’a kadar gidecek ve akşamüzeri Turgutreis’ e geri dönecek. Otobüs 200km gidiş + 200km dönüş = 400km yol yapacak. Bu turun otobüs ulaşım maliyeti kişi başı 50TL (40 kişi üzerinden) olacaktır. Oldukça ekonomik bir rakam. 

Bu rakam ilk otobüs turu tecrübesi sonrası diğer turlarda, mesafeye göre ve katılımcı kişi kısıtlaması ile 70TL-90TL arası olabilir.

Sizlerden ricamız; Tura lütfen herkes katılmaya gayret etsin, otobüsü dolduralım. Ayrıca iki hafta öncesinden ücretini etkinlik içinde ve kayıt formunda açıklanan ödeme noktalarına bıraksın, havale/EFT yapsın.

Otobüs Hareket Noktaları ve Saatleri

- Turgutreis otogar yanı, Kipa çaprazı Shell benzin istasyonu (Facebook etkinlik atlında farklı bir zaman belirtilmediği müddetçe saat 07.00 da otobüs hareket eder)
- Gürece Trafik Işıkları

- Ortakent Pasifik Benzin İstasyonu
- Bitez Kavşağı Paşalılar Petrol
- Gümbet kavşağı EskiKöy Restoran karşısı Kontalı Restoran (tahminen 07.35)
- Torba kavşağı alt geçit
- Güvercinlik sahil yol ayrımı ışıklar
- Milas akıllı kavşak
Bu noktalar harici lütfen başka bir noktadan otobüse binmek veya inmek için ısrarcı olmayınız.

Hareket saati harici, diğer noktalarda erken veya gecikmeler olabilir. Toplanma noktalarında lütfen 10-15 dk erken bulununuz. Saati kaçıran, turu kaçırır ve ücreti yanar. 

Bisiklet_Canta
Image1-PNG.png
bodrumbisiklet-logo-PNG.png

BİSİKLET TAŞIMA ÇANTASI

Diğer önemli bir husus ise bisikletlerin taşıma esnasında olası çizilme, hasar görmelerini engellemek için piyasada en ekonomik fiyatta olan ProCycle marka; 29 jant, en büyük boy bisikleti dahi sadece ön tekeri söküldükten sonra içine alan Bisiklet Taşıma Çantası temin edilmesidir. Bu çantanın temini ve BBK’ya özel fiyat bilgisi için Bodrum Bisiklet mağazası ile temasa geçebilirsiniz. (+90 252 313 00 88 - +90 544 667 88 80 Whatsapp)

Taşıma çantası özellikleri ; Su geçirmez, darbe koruyucu 1 cm pedli kumaş, 24-29 jant arası uyumlu, siyah renk, ayrı jant taşıma bölmelidir.

Taşıma çantanıza belirgin, okunabilen, sökülmeyecek bir etiket diktirip, üzerine adınızı-soyadınızı muhakkak yazın.

Bisiklet Taşıma Çantası olmadan bagaja konan bisikletlerde olası sorunlarda sorumluluk kabul edilmeyecektir. Ayrıca bisikletinizin çantasız olması yanındaki bisikletlere de zarar verecektir. Karbon kadro olan bisikletler yine Bisiklet Taşıma Çantası olma koşulu ile boş bıraktığımız, otobüsün en arka koltuğuna konacaktır.

Saygılarımızla…..

Otobus_Kural

BBK Otobüslü Tur Kuralları ve Tavsiyelerimiz

*** BBK OTOBÜSLÜ TURLAR ASLA TİCARİ, KAR AMAÇLI TURLAR OLMAYIP SADECE OTOBÜS, var ise ÜCRETLİ OTOYOL GEÇİŞLERİ, OTOBÜS PARK GİBİ ORTAK, TOPLAM GİDERLERİN MALİYETİ, KOLTUK SAYISINA BÖLÜNMESİ İLE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN RAKAM ÜZERİNDEN BELİRLENİR. OTOBÜSTE KATILIMCILARDAN EK ÜCRET TALEP EDİLEBİLİR.

*** BBK otobüslü turlarında, otobüste bisiklet taşıma bakımından sınırlı sayıda pedalcı arkadaşın katılımı söz konusudur. Öncelik kayıt sonrası, ödeme yapma şeklindedir. Size tavsiyemiz lütfen son ödeme tarihini beklememeniz olacaktır.

*** Ön kayıt sonrası size banka hesap nolarını bildiren ilk mail ve SMS gelecektir.

Ödemenizi yapmanız sonrasında ikinci bir ödeme konfirme maili ve SMS alacaksınız. Lütfen bu ikinci maildeki bilgilendirmeleri dikkatlice okuyunuz, verilen linkten bu tura özel olan, sadece yönetici paylaşımlı whatsapp grubuna katılınız. Bu turla ilgili tüm bilgilendirmeler whatsapp grubundan olacaktır. Lütfen tur sonunda bu gruptan yöneticiler sizi çıkarana dek ayrılmayınız.

*** Tur gününe lütfen pili tam dolu cep telefonu ile başlayın. Tur anında yanınızda power bank bulundurunuz. Cep telefonu numaranızı otobüste tur sorumlusuna iletiniz. Gün içinde lütfen bu tura özel açılan ve ödeme sonrası size gelen mail-SMS linki ile katıldığınız whatsapp grubunu takip ediniz.

*** Whatsapp grubunda öncü pedalcı arkadaşımızın anlık konum paylaşımı tur günü açık olacaktır. Gruptan kopmanız durumunda kaybolmanız imkansızdır.

*** Bisiklet turlarımızın hız ortalaması grubun geneline bakarak kararlaştırılır. Bu hıza tur sorumlusu karar verir ve öncü-artçı arkadaşlarımızı telsiz ile yönlendirir. Artçı arkadaşımızın hızı gruptaki en yavaş pedalcıya göre belirlenmez.  Öncü arkadaşımızın önüne geçmeniz veya artçı arkadaşımızın arkasında kalmanız neticesinde gruptan kopar, kaybolursanız sorumluluk kabul etmeyiz. Lütfen öncü arkadaşımız arkasındaki tüm katılımcılar bir öndeki pedalcı ile göz temasında olsunlar. Özellikle köy yolları, sapakların olduğu rotada göz teması önem arz eder.

*** Otobüslü turlar dahil BBK 'nın her bisiklet turunun rotası http://www.bit.ly/bbkturrotasi web sayfasında turun olacağı hafta içi paylaşılmaktadır. Rotayı cep telefonunuzdaki Google Map / Haritalar uygulamanızda takip etmek, bilgi almak, sisteme kayıt olmak için tıklayınız.

*** Turla ilgili tüm detaylar, tur rotası varsa kahvaltı programı ve konaklama durumunu BBK Facebook grubunda bu tur için açılan etkinlik açıklamasında ve etkinlik altındaki paylaşımlarda bulabilirsiniz. Son güne kadar lütfen etkinliği takip edin, etkinliğin GİDİYORUM düğmesine tıklayıp, sosyal medya profilinizde paylaşınız, turu arkadaşlarınıza söyleyin ve katılmaları için ikna edin.

*** BBK' nın her turunda olduğu gibi e-bike ile katılım mümkündür. e-bike pilinizi tam dolu tutunuz ve yanınıza pil şarj adaptörünüzü muhakkak alınız. Turda öğle molasında pilinizin doluluk seviyesi ne olursa olsun lütfen şarj edin.

*** BBK turlarında her an herşey, rotada değişilikler olabiliyor. Köy yollarına, orman yollarına, bozuk yollara girebiliyoruz. Bu yüzden size tavsiyemiz yol bisikleti, çok ince lastik tercih etmemenizdir

*** Lastik patlaması en çok rastlanan ve bize zaman kaybettiren, arkada kalmanıza neden olan durum teşkil ediyor. Bu yüzden sizden ricamız; bisikletinize uygun iki adet iç lastik, tamir köpüğü, lastik pompası bulundurmanızdır. Hatta patlamayı önleyen zırhlı lastik kullanmanız en mantıklı yöntemdir.

*** Otobüslü turlarımızda grubun arkasında genelde araç desteği yoktur. Lütfen bakımı yeni yapılmış, test edilmiş bisiklet ile tura katılın. Olası bir bisiklet arıza sorununda çevrenizdeki arkadaşlar sizlere yardımcı olur. Fakat tamiri imkansız durumda bisikletiniz ve siz kendi imkanlarınız ile çevreden geçen araç yardımıyla tur bitiş noktası, otobüsün bizleri alacağı yere kadar ulaşmakla sorumlusunuz.

*** Bazı arkadaşlarımız herzaman olmamakla, araçları ile gönüllü olarak turlarımıza araç desteği vermektedir. Bu araç sadece eşyalarımızı taşıma amaçlıdır. Yokuşlarda, yorulduğunuzda, sakatlandığınızda (en yakın ulaşım aracı bulunan noktaya kadar sizi ulaştırma harici), bisikletinizde teknik bir sorun olduğunda sizi ve bisikletinizi taşımaz. 

*** Çantasız bisikletlerimizi otobüs bagajında, ön ve arka tekerleklerini çıkarıp taşıyoruz. (Lütfen ön ve arka jant çıkarma, takma konusunda tecrübe kazanın) Bu yüzden sizlere tavsiyemiz Bodrum Bisiklet mağazasından bisiklet taşıma çantası temin etmeniz olacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız. Çantasız bisikletleri otobüsün bagajında, çantalıları ise otobüsün arka koltuğunda boş bıraktığımız koltuklarda taşımaktayız. Asla otobüs içine çantasız bisiklet kabul etmiyoruz.

Bisiklet çantanızın olması bisikletinizin zarar görmemesi gibi daha fazla arkadaşımızın tura katılmasına imkan sağlar, ulaşım maliyetimizi düşürür. Bagajda bisikletinizin diğer çantasız bisikletler tarafından zarar görmesi sonucunda bisiklet turuna başlayamama ihtimaliniz vardır ve sorumluluk kabul edilmez. (Temini için Bodrum Bisiklet - 252 313 00 88 | 0544 667 88 80 Whatsapp)

*** Sabah otobüste yan koltuk arkadaşınızı buddy (yardımlaşma arkadaşı) olarak seçin. Bisikletinizin tura hazırlanmasında, jantların takılıp-çıkarılmasında birbirinize yardımcı olun. Mola noktalarında birbirinizden haberdar olmanız otobüsün hareketi bakımından önemlidir.


*** Sabah otobüs bekleme noktasında beklerken bisikletiniz taşıma çantasında yerleşmiş, hazır olsun. Görevli arkadaşımızın yardımı ile bisikletinizi otobüsün bagajına dik ve muntazam şekilde istifleyin. Bisikletler arasında lütfen boşluk vermeyin. Sonrasında hızlı bir şekilde otobüste yerinizi alın.

*** Bisikletinizi otobüse çantalı veya çantasız yerleştirmeden önce üzerindeki arka-yan çantalar, heybeler, aydınlatma ekipmanları, telefon tutucu, e-bike pili vs aksesuarları lütfen sökün, yanınıza alın. Herhangi birşeyin kırılması, hasar görmesi durumunda sorumluluk kabul edilmez.


*** Otobüste koltuk nosuna göre oturma sistemi yoktur. Bir başkası için yer ayırma yapmayınız. Sadece şoför arkası ilk 4 koltuk tur sorumluları, en arkadaki 3 sıra koltuk çantalı bisikletlerin için ayrılmıştır.


*** Tur sonunda bisikletleri otobüse yüklerken, sabah biniş noktaları sıralaması önemlidir. Yani ilk Turgutreis bisikletleri, son olarak ise Milas bisikletleri yüklenir.


*** Tur günü sabahı otobüse bindiğiniz farklı noktadan Bodrum'da iniş yapacaksanız lütfen tur sonunda bisikletinizi otobüse yüklerken belirtin ve noktaların anonsunu dinleyin.


*** Tur sonunda bisikletiniz otobüse yüklenene kadar başında durunuz ve sonrasında otobüste sabah geldiğiniz koltuk nosunda yerinizi alınız.


*** Sabah tur başlangıç noktasında bisikletinizi otobüsten aldıktan sonra görevli arkadaşların işaret etmiş olduğu alanda yerinizi alın, tur hazırlıklarınızı yapın. Lütfen otobüs başında durmayın, diğer bisikletlerin indirilmesine mani olmayın.


*** Sabah otobüste değerli eşyalarınızı bırakmayın. İniş noktasına varmadan görevli arkadaşın uyarısı sonrası gün içinde yanınıza alacağınız eşyalarınızı toparlamaya başlayın.


*** Tur programında hava şartlarına göre değişilik, tur esnasında programda belirtilenler dışına çıkılması söz konusu olabilir.


*** Gün içinde herkes programda varsa kahvaltı, yemek, alışveriş gibi şahsi harcamalarını kendisi yapar.

 

*** BBK otobüslü turlarında Bodrum'a dönüş saatimiz kesin olmamakla birlikte tura katılanların salt çoğunluğu kararı ile dönüş yolumuzda akşam yemeği programımız söz konusu olabilir.

*** Turlarımızda pili tam dolu ve çakar şekilde yanan ön-arka bisiklet aydınlatma/farkındalık lambaları bulundurunuz.


*** Programda var ise kahvaltı yapacağımız noktaya önceden kişi sayısı vermek, işletmenin  hazırlığı bakımından önem arz eder. Lütfen ön kayıt formunda kahvaltı durumunuzu, son kararınız şeklinde belirtin.

*** Kayıt formunda bisiklet çantasına sahip olma veya olmama durumunu lütfen doğru bir şekilde belirtin. Bisikletlerin otobüse yerleşimi bakımından bu rakamlar bizim için önem arz eder.

*** BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü bisiklet turları Sıkça Sorulan Sorulan için tıklayınız.

*** Şu tarz sorularda alıyoruz. 

Soru : Otobüsle gelmek istemiyorum. Bisiklet turunun başlayacağı noktaya aracım ile geleceğim. Turun bittiği yerde otobüse katılıp, dönüş güzergahınız üzerinde aracımı bıraktığım yere beni ve bisikletimi otobüsle bırakır mısınız ?

Cevap : Otobüsle dönüş güzergahımız, aracınızı bıraktığınız yerde olmak kaydıyla ve ön kayıt formunu doldurup, tur katılım ücretini ödediğiniz müddetçe sorun olmaz. 

Soru : Turunuza ücretini ödemek kaydıyla bisikletsiz katılabilir miyim ?

Cevap : Elbette katılabilirsiniz ama öncelikle bisiklete binecek arkadaşları düşünmekteyiz. Otobüsün dolmaması, boş koltuk kalması durumunda bisikletsiz katılabilirsiniz. Bisiklete binecek gibi ön kayıt sonrası ödeme önceliği sizler içinde geçerlidir. Şunu da hatırlatmak isteriz; Otobüs, sabah bizi ve bisikletlerimizi turun başlayacağı noktaya bıraktıktan sonra tur sonunda bizleri alacağı noktaya gitmeyebiliyor. 

Çok teşekkür ederiz.


----
BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü
www.bodrumbisiklet.org
www.facebook.com/groups/bodrumbisikletkulubu

Sistem_Calisma.jpg
bottom of page