Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

- BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü'ne resmi veya gönüllü üye olmak istiyorum. Ne yapmam gerekli ?

BBK Üyelik sayfamızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

- BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü resmi üyeliğime son vermek istiyorum. Ne yapmam gerekli ?

O yılın ve var ise önceki yılların aidat ödemesini yaptıktan sonra dernek ile ilişiğinizi sonlandırmak istediğinizi belirten yaş imzalı bir dilekçe yazıp dernek yönetim kuruluna teslim etmeniz yeterlidir.

- Sizler ile bisiklet turlarına katılmak için resmi dernek üyeliği şart mıdır ?

Hayır şart değildir. Birçok arkadaşımız resmi olmayıp gönül üyeliği ile BBK'ya bağlıdır. İlerleyen zamanlarda yönetimde söz sahibi olmak, genel kurul zamanlarında oy kullanabilmek için üyelik mecburiyeti aranmaktadır.

- Tur ve etkinliklerinizden nasıl haberdar olabilirim ?

BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü olarak düzenlediğimiz bisiklet turu/etkinliklerinden haberdar olmak için Facebook gruplarımızı ve BBK Whatsapp Grubunu takip etmenizi rica ediyoruz.

BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü Facebook Genel Paylaşım Grubu

BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü Facebook Duyuru Grubu (Duyuru amaçlı, sadece yöneticiler tarafından paylaşım yapılır)

BBK Whatsapp Grubu (Duyuru amaçlı, sadece yöneticiler tarafından paylaşım yapılır)

BBK Bodrum Bisiklet Kulübü Okul Bisiklet Gezi Takımı

BBK Bodrum Bisiklet Kulübü e-Bike (e-Bisiklet) Platformu

- BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü ile bisiklet turlarına katılmak istiyorum. Şartlarınız nelerdir ?

Turlarımız performans tarzında olmayıp gezi, sosyalleşme amaçlıdır. Her ne kadar gezi amaçlı olsa dahi sizden biraz kondisyon bekliyoruz. Turda grubun en arkasında kalmanız asla sorun teşkil etmez ama aradaki mesafe km. leri bulursa endişe içine gireriz, bizleri zor duruma düşürürsünüz.

- Otobüslü turlar yaptığınızı duydum. Ayrıca Bodrum dışında uzak yerlere de günübirlik turlarınız oluyor. Aracım yok. Bu turlara nasıl iştirak edebilirim ?

Eğer tur rotamız Bodrum çevresinde, yakın yerlerde ise kendi araçlarımız ile tur başlangıç noktasına varıyoruz. Aracı olmayan arkadaşlarımızı ve bisikletlerini imece usulü taşıyoruz.

Yine günübirlik, araçlarımız ile gidemeyeceğimiz veya tur başlangıç noktası ile tur bitiş noktası farklı yerlerde olan turlarımıza, kiraladığımız otobüs ile ulaşımımızı sağlıyoruz. Ulaşım giderlerini ortaklaşa karşılamaktayız. Otobüslü turlarda erken kayıt ve erken ücret ödeme önceliği söz konusudur. BBK otobüslü turlar detayları için tıklayınız.

- Bisiklet turlarınız ücretli midir ?

Turlarımız ücretsizdir. Çok nadir olsa da bazı turlarda bir arkadaşımıza doğum günü hediyesi, ihtiyaç sahibi çocuklara bisikleti sevdirmek, bizler ile tura gelmelerini sağlamak amacıyla bisiklet hediye ediyoruz. Toplanan para en fazla 5TL/kişi başı olup gönüllük usulü ile kendi aramızda, dernekten bağımsız yapılmaktadır.

BBK otobüslü turlarımız ücretli olup asla ticari, kar amaçlı olmayıp sadece otobüs, var ise ücretli otoyol geçişleri, otobüs park gibi ortak, toplam giderlerin maliyeti, koltuk sayısına bölünmesi ile kişi başına düşen rakam üzerinden belirlenir. Gerektiğinde otobüste katılımcılardan ek ücret talep edilebilir. Otobüslü turların ulaşım gideri, gidilecek mesafeye göre 50-90TL arası olabiliyor. Otobüslü turlar hakkında genel bilgi için tıklayınız.

- Sizleri tanımak, bisiklet turunu çıkarabilir miyim, ortamı görmek için ilk turunuza motosikletim veya arabam ile sizlere eşlik edebilir miyim ?

Elbette katılabilirsiniz, çok seviniriz. Tek şartımız var; arabanızda sırt çantalarımızı taşımak şartı ile.

- Turlarınızda alkol kullanımı serbest midir ?

Alkole karşı bir topluluk değiliz ama tur etkinliği süresince asla alkol kullanmıyoruz. Tur sonunda, akşam veya tur günü harici etkinliklerimizde Bodrum'da bir cafe veya restoranda buluşup bizlere yakışır bir şekilde eğlendiğimiz, hoş zaman geçirdiğimiz doğrudur. Bu durum ise bazı topluluklar tarafından yanlış yöne saptırılıp, hoş olmayan söylemlere dönüşmektedir. BBK bir spor kulübü değildir. Bisiklet bizler için saplantı olmayıp, araç, ter atma, yeni insanlar ile tanışma, dostluklar kurma, bisikletin de trafik içinde bir araç olduğunu diğer sürücülere göstermek, saygı beklemek ve göstermek, farkındalık yaratma amacıdır.

- Yaz sezonunda turlarınız oluyor mu ?

BBK olarak kış aylarında, pazar günleri yoğun bir şekilde bisiklet turu programlarımız oluyor. Yaz mevsimi bisiklete ara verip, özlem çekiyor, diğer hobilerimiz, deniz ve ailemize daha çok zaman ayırmayı tercih ediyoruz. Yaz sezonunda Bodrum'da aşırı sıcaklar, yoğun trafikte bisiklet turu düzenlememizin nedenleri sayılır.

Kış sezonu turlarımız; yaz sonuna doğru, sıcakların bitmesine yakın Eylül ayında başlar, Haziran sonu gibi sıcakların gelmesi ile ara verilir.

- Sizler ile ilk turum olacak. Yanımda olması gereken malzemeler hakkında fikir verir misiniz ?

* Sizi yarı yolda bırakmayacak bakımlı bisiklet

* BBK bisiklet forması, tshirtü

* Kask (Zorunlu)

* Bisikletinize uygun iç lastik (Zorunlu), lastik pompası

* Bisiklet eldiveni, gözlük

* Mevsime göre ter tutmayan giysiler, yedek tshirt, buff, rüzgarlık/yağmurluk

* Su ve enerji yapacak, tokluğunuzu kısa bir süreliğine de olsa alacak yiyecek/içecekler

* Cep telefonu (olası bir sorunda sizinle iletişime geçmek için tur öncesi numaranızı tur sorumlusuna bildiriniz), PowerBank

- Bisiklete çok yabancıyım. İlk bisikletim olacak ve sizler ile turlara katılmak istiyorum. Ne marka ve tarz bisiklet almalıyım, dikkat etmem gereken konular nelerdir ?

Ülkemizde bisiklet sporu son yıllarda hızlı bir atak içerisine girmiştir. Yerli, yabancı çok farklı bisiklet markası mevcut. Satın alacağınız bisikletin markası ve üzerindeki ekipmanların kalitesi tamamen sizin bütçeniz ile ilgilidir. Rakam ve marka vermeyi doğru bulmuyoruz ama sizi üzmeyecek orta donanımda bir bisiklet için €400-€500 luk  bir bütçe ayırmalısınız. 

Bisiklet tipi tamamen sizin kullanım amacınıza, tur yapacağınız bölgelerdeki yol şartlarına bağlıdır. Kulübümüz içinde genelde 27,5, 28, 29 jant, hybrid/tur bisiklet tarzı tercih edilmektedir. Yine lastikleri orta kalınlıkta, az dişli dağ bisikletleri de (MTB) tercih ediliyor. Hatta bu tarz MTB bisikletlerde ön vites dişlinin ufak, arka dişlinin büyük olmasından dolayı daha kadanslı pedal çevirelebilir, yokuşları rahat çıkabilirsiniz.

Diğer önemli bir konu ise satın alacağınız bisikletin üzerine muhakkak oturun. Doğru kadro boyu seçimi ve bisiklet üzerindeki duruşunuz önemlidir. Aksi halde bisiklet sürmek sizin için işkence duruma gelebilir. Doğru kadro boyu seçimi ile ilgili Google araştırması yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

- Bisiklet sürmeyi bilmiyorum. Kurs tarzında etkinlikleriniz oluyor mu ?

BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü bünyesinde yeni başlayanlar için sürüş kurslarımız, teknik konularda eğitimlerimiz belirli zamanlarda oluyor. Bu etkinliklerin zamanını haber kanallarımızdan bildiriyoruz.

- Elektrikli bisikletim var. Beni turlara kabul eder misiniz ?

Elbette. Her tür, elektrikli, pilli, pilsiz bisiklet ile turlarımıza katılabilirsiniz. Bizler için önemli olan harcadığınız güç, ne hızda gittiğiniz değil birlikte pedal çevirmektir.

- Bodrum'da bisikletimi tamir ettirmek, bakımını yaptırmak istiyorum. İşinin ustası bir bisikletçi tavsiye eder misiniz ?

Etik olarak size "şu bisikletçi iyidir" dememiz zor. Bodrum'da bisiklet servis hizmeti veren firmaları web sayfamız altında bulabilirsiniz.

- Bodrum'da bisiklet kiralama imkanı var mıdır ? İlk turunuza kiralık bisiklet ile gelmek mantıklı mı ?

Bodrum Bisiklet Kulübü olarak bisiklet kiralama hizmeti vermemekteyiz. Bodrum'da bisiklet kiralama hizmeti veren firmaları web sayfamız altında bulabilirsiniz. Genelleme yapmasakta kiralık bisikletler bakımsız, şehir bisikleti tarzında ve kadro boyu size uygun gelmeyebilir. Kısacası bisiklet sürmekten soğuyabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı kendi bisikletiniz veya işin içinde olan bir arkadaşınızın bisikletini ödünç almanız daha mantıklıdır.

- Bodrum'da bisiklet turları için nerelere gidebilirim ? Bana önerebileceğiniz tur rotası var mıdır ?

BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü olarak düzenlediğimiz bisiklet turlarının rotalarını web sayfamızda dijital ortamda kayıt altına almaktayız.

- BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü forma/tshirtünü nasıl temin edebilirim ?

Web sayfamızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. 

- BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü üye kimlik kartını nasıl temin edebilirim ?

Web sayfamızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz. 

- Turlarınızda destek amaçlı bir araç oluyor mu ?

Maliyet bakımından turlarımızda destek amaçlı bir araç olmuyor. Ama tamamen gönüllülük çerçevesinde birçok turumuzda bizlere aracı ile eşlik eden arkadaşlarımız, dostlarımız oluyor. 

- 12 yaşında çocuğumun sizler ile tura katılması mümkün müdür ?

12 yaş altı çocukları turlarımıza kabul edemiyoruz. 12 yaş üstü çocuklar aileleri denetiminde, sorumluluğunda turlarımıza katılabilir. Ailesinden bir kişi bisiklet veya aracı ile kendisine, gruba eşlik edebilir. Hatta araç ile olması bizleri de sevindirir.

Bu sene bir ilke imza atarak 2018-2019 bisiklet sezonunda BİK-Bodrum İngiliz Kültür Koleji ile ortak projede ortaokul, lise öğrencilerini ve velilerini turlarımızda misafir ediyoruz. Detaylar için tıklayınız

Turlarımıza BİK-Bodrum İngiliz Kültür Koleji harici öğrencileri de kabul etmekteyiz. Ön müracaat için bizimle İLETİŞİME geçiniz.

- Bisiklet turu esnasında sürüş nasıl oluyor ? Grup olarak mı, herkes bireysel olarak mı yol alıyor ?

Turlarımızda bir öncü ve bir artçı arkadaşımız oluyor. Öncü önünde, bir sonraki mola/bekleme noktasını biliyorsanız bireysel olarak sürüş yapabilirsiniz. Öncüyü geçmeniz, artçının arkasında kalıp kaybolmanız veya başınıza bir sorun gelmesi durumundan asla sorumluluk kabul etmeyiz. 

Size tavsiyemiz grup içinde kalın. Kulüp olarak şöyle deriz; "BBK da her an herşey olabilir. Sürüden ayrılanı kurtlar kapar." Tur rotası programı, mola/bekleme noktası değişebilir.

BBK - Bodrum Bisiklet Kulübü

Bodrum-MUĞLA

*** BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü olarak bisiklet kiralama-satış ve servis hizmeti VERMEMEKTEYİZ. Bu hizmetler için lütfen ilgili sayfaya tıklayınız.

Tel: 0533 438 8311 (Lütfen sadece acil durumlar)

Tel: 0533 720 5952 (Lütfen sadece banka ve mali işler hakkında)

BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü olarak bir ofisimiz mevcut değildir.

Sosyal medya veya web sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
1280px-Logo_of_YouTube_(2015-2017).svg.p