top of page

Tur Rotaları

Turun başlayacağı son haftaya kadar ufak, tefek değişiklikler gösterebilecek iki günlük tur rotamızı Google Haritalar/Google Map üzerinden paylaşımını yapacağız. 

Her tür bisiklete uygun olan rotalarımızın zorluğu 5 üzerinden 2,5 derecedir. Öte yandan turlarımızda performanstansa gezmeyi, görmeyi, fotoğraf/video çekmeyi ve bisiklet dostlarıyla sohbet edip kaynaşmayı ön planda tutmaktayız. Zorlanmanız durumunda süpürme aracımızı kullanabilirsiniz. Hiç endişeniz olmasın.

Turlarımızda iki öncü arkadaş olacaktır. Bu arkadaşlarımızın sürüş performansı katılımcı geneli ortalaması şeklinde olacak. Bu etkinlik; bir yarış veya hızlı gidene, varış noktasına ilk varana üzgünüz ama kupa vermiyoruz. Bu yüzden sizlerden ricamız öncü arkadaşlarımızın önüne, tur rotası dışına çıkmamanız. Öncü arkadaşlarımızdan bağımsız pedal basıp kaybolan, olası bir sorun yaşayanlardan organizasyon sorumluluk kabul etmeyecektir.

Tur rotası KMZ dosyasını indirmek için tıklayınız. (KMZ dosyasını açabilmek için Google Earth tarzı KMZ görüntüleyici programa ihtiyacınız var.)

Tur rotası Google Map için tıklayınız. (Web destekli Google Map üzerinde açılır.)

1. Gün Bisiklet Turu - 5 Ekim/Cumartesi : (Kırmızı Rota)

Bodrum-Yokuşbaşı-Çamlık-Etrim-Yalıçiftlik-Kızılağaç-Yokuşbaşı-Bodrum | 50km

1Gun-BBT3.jpg

5 Ekim Cumartesi günü saat 09.30 otelimizden çıkış yapıyoruz.

Kumbahçe sahilini takip edip Barlar sokağından Bodrum Belediye Meydanı’na varıyoruz.

Bodrum'dan katılacak, otel konaklaması yapmayan arkadaşlar ile saat 09.45 de buluşuyoruz.

Kısa bir basın açıklaması, Bodrum Kaymakamı ve Belediye Başkanı konuşması, ısınma amaçlı Yoga sonrası 1. gün bisiklet turumuz saat 10.00 da başlayacaktır.

Türkkuyusu Caddesini takip edip Turgutreis-Bodrum çevre yoluna çıkıyoruz. Ana yoldan Yokuşbaşını tırmanıp sağ koldan eski Bodrum, Kızılağaç yoluna giriyoruz. Kızılağaç Mangalcı Restoran'ı geçtikten hemen sonra çatal olan yolda benzin istasyonu yanından sol tarafa giriyoruz.

6 km sonra kayrak ocakları içinden geçiyor olacağız. Bu bölge yıllar önce Güvercinlik yolu yokken Milas-Bodrum yolu idi. Mis gibi kokan çam ormanları içinden, ufak tırmanışlar, virajlı yollardan geçerek Çamlık Köyü Zıp Zıp Restoran' da ilk molamızı vereceğiz. Bu mola ayni zamanda 1-1.5 saat süreli öğle yemeği noktamız olacak. 

Çamlık Köyü 'nden ayrılma vakti gelince sizi Bodrum' un en bakir köyleri, orman yolu olan Enişdibi ve Kaklık Köylerinden geçireceğiz. 

Bir sonraki noktamız Etrim Köyü çeşmesi olacaktır. Sağınıza bakınca bir dağ göreceksiniz. Evet bu dağı tırmanacağız. Bodrum 'un %15 eğimli, yaklaşık 3km uzunluğunda en dik yokuşu diyebiliriz. Bu yokuşun ortasında, Etrim Seyir Terasında kısa bir soluklanma molası vereceğiz. Mumcular ovasını arkanıza alıp o güzel manzarada fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. 

Etrim yokuşu tırmanışı sonrası çam ağaçları içinden dar ve tehlikeli bir yoldan 5km lik iniş yapacağız. Lütfen burada yavaş ve temkinli olunuz. Karşıdan gelecek araçları takip edin. 

İniş sonrası Çiftlik Köyü döner kavşağından sağa doğru dönüp sahil şeridine doğru ufak ufak inişleri olan yolu takip ediyoruz. Sol tarafımızda kalacak Çiftlik Belediye Cafe' de molamızı vereceğiz. Bu molayı ayni zamanda denize girmek içinde değerlendireceğiz. 1.5 saat buradayız. Deniz molamız sonrası Kızılağaç Köyü içinden geçip Bodrum-Milas ana yoluna çıkıyoruz. Yokuşbaşı mevkiinden Bodrum'a doğru inişe geçiyoruz.

Unutmadan...... Yokuşbaşı' na gelince yolun sağ tarafında;

"Yokuş başına geldiğinde 

Bodrum'u göreceksin, 
Sanma ki sen 
Geldiğin gibi gideceksin

Senden öncekiler de
Böyleydiler 
Akıllarını hep Bodrum'da 
Bırakıp gittiler..."

Halikarnas Balıkçısı
Cevat Şakir KABAĞAÇLI
anıtı önünde fotoğraf çektirmeden geçmeyiniz.

Yokuşbaşı inişi, sol taraftan Cezaevi yoluna girip, Bodrum merkeze, Belediye Meydanına kadar ilerliyoruz. Belediye Meydanına vardığımızda artık BBT3 'ün 1. gün bisiklet turu olarak sonuna varmış oluyorsunuz. Meydanda kısa bir mola sonrası serbest zaman veriyoruz. Arzu edenler otele dönebilir veya merkezde, liman çevresinde dolaşabilirler.

1. Gün Bisiklet Turu Mola Noktaları :

* Zıp Zıp Restoran - Çamlık Köyü (Öğle Yemeği)

* Etrim Seyir Terası (ikram, kısa süreli soluklanma)

* Çiftlik Belediye Cafe (1.5 saat deniz molası)

2. Gün Bisiklet Turu - 6 Ekim/Pazar : (Mavi Rota)

Bodrum-Gümbet-Bitez-Ortakent-Konacık-Bodrum | 32 km.

2Gun-BBT3.jpg

6 Ekim Pazar günü saat 09.00 otelimizden çıkış yapıyoruz. Eşyalarımızı otel yönetiminin gösterdiği odada bırakıyoruz. Bugün BBT 'ün son günü, misafirlerimiz yola çıkacağı için basit ve kısa bisiklet turumuz olacak.

Kumbahçe sahilini takip edip Barlar sokağından Bodrum Belediye Meydanı’na varıyoruz.

Marina Sahil hattını izleyerek Myndos Kapısı ören yeri içinden geçiyoruz. Burada 20dk. toplu fotoğraf çekimi için ara veriyoruz. Gümbet sahil şeridini geçerek Doria Evleri yokuşunu tırmanıyoruz.

Yokuş sonunda Bitez Belediye Cafe'ye doğru inişe geçiyor, Bitez Sahil hattını pedallıyoruz. Sahil hattı sonunda sol tarafa yönelip Sarnıç Beach Club önünden geçiyoruz.

Bitez-Aktur rampasını tırmanıp, Dilek Yokuşu inişine geçiyoruz.

Yokuşu inip anayolu takip ediyoruz. Ortakent iskele deresi köprüsünden sol yola girip Ortakent Müsgebi Belediye Cafe' ye varıyorız (mola). Trafiğe kapalı Ortakent Yahşi sahil hattı sonunda güzel bir macera sizleri bekliyor olacak. Denize sıfır plajda sert kumda Camel Beach'e kadar bir parkur bizleri bekliyor olacak. Camel Beach sonrası 50m lik kayalık bir burnu bisikletler elimizde geçip Bağla Ilgınlar plajına varıyoruz. Bu noktada 1.5 saatlik öğle yemeği molamız olacak ve deniz keyfini yaşayacağız.

Molamız sonrası gelmiş olduğumuz Camel Beach sahilini geçip Ortakent köy içinden Bodrum-Turgutreis ana yoluna çıkacağız.

Ana yoldan Ortakent, Konacık, Gümbet'e ilerliyoruz. Çevre yolu olması nedeniyle sağ şeridi kullanmaya özen gösterelim. Eğer ön gruptan uzaklaştıysanız emniyet şeridi daha güvenli olacaktır. 

Günün son molası, Antik Tiyatro' yu geçtikten sonra yolun sağ tarafında kalan mEAT Burger'de, lokma ikramı şeklinde sonlanacak.

2. gün bisiklet turu ayni zamanda BBT3 'ün son anlarına yaklaşıyoruz. Çevre yolu üzerinden Yokuşbaşı'na varıp Cezaevi yolu tarafından Umurça Mahallesi'ni geçip otelimize varıyoruz.

Otelimizde bize ayrılan odalarda duşumuzu alıyor, vedalaşıyoruz.

2. Gün Bisiklet Turu Mola Noktaları :

* Bodrum Belediye Meydanı

* Myndos Kapısı (Toplu fotoğraf çekimi)

* Ortakent Müsgebi Belediye Cafe

* Ilgınlar Plajı (Öğle Yemeği, 1.5 saat deniz molası)

* mEAT Burger (lokma ikramı)

3. Bodrum Bisiklet Turu Google Map Yol Haritası

2019-08-31_142046.jpg

3. Bodrum Bisiklet Turu'nda iki gün süresince izleyeceğimiz bisiklet turu yol detaylarına www.bodrumbisiklet.org/bbt3-rota web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Tur anında, navigasyon amaçlı cep telefonlarından rotayı ve mola noktalarını takip etmek için http://bit.ly/bbt3_rota bağlantısını kullanabilirsiniz. Harita üzerindeki pinler ile kaçıncı gün, sırası ile hangi mola noktasında duracağımızı belirttik.
Ayrıca organizasyon süresince haberleşme ve duyuru amaçlı kullanacağımız "BBT3 Whatsapp Duyuru" grubumuzdan her sabah 8 saat süre ile gerçek zamanda konum paylaşımı yapılacaktır. Bu şekilde öncü pedalcıların konumunu takip edebilirsiniz.
Teşekkürler.

bbt2_destek.jpg

3. Bodrum Bisiklet Turu süresince tur lojistik-destek sponsorumuz Bodrum Bisiklet'e teşekkür ederiz.
İki gün, bisiklet turu süresince "BBT3 Whatsapp Duyurular" grubundan her sabah Mesut Doğan ustamızın konum paylaşımını yapacağız. Turda olası bir sorunda 0541 905 68 03 numaradan ulaşabilir, kendisinin konumuna göre yerinizi tarif edebilirsiniz.
Ayrıca akşamları otelimizde kurulan standta bisiklet sorunlarınızı gösterebilir, malzeme alışverişinizi yapabilirsiniz.

bottom of page